Czym jest rattan i jak wykorzystać go we wnętrzu?

14.jpg

Choć jego nazwa dla niektórych wciąż może brzmieć tajemniczo, to materiał ten jest z nami od bardzo dawna, pod postacią mebli oraz ozdób. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, głównie ze względu na trwałość oraz wyjątkowe walory estetyczne. Jeśli więc jeszcze nie wiesz czym jest rattan albo jak wykorzystać go we wnętrzu, zapoznaj się z tym wpisem. Podpowiemy!

Co to właściwie jest?

Rattan, inaczej rotang, to ogólna nazwa na wiele gatunków palm pnących, które rosną w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Słowem tym określa się także surowiec pozyskiwany z owych roślin, o którym tu opowiemy. Jest on bardzo podobny do rodzimej wikliny. Można stwierdzić, że rotang to taka jej egzotyczna odmiana.

Rattan niejedno ma imię - rodzaje

Z biegiem lat rattan stawał się coraz bardziej popularny. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na materiał, bez konieczności wycinki lasów tropikalnych, stworzono rotang syntetyczny. Naturalne witki palmowe zostały zastąpione plecionkami z tworzywa, które nieco różnią się od swoich naturalnych odpowiedników.

Wyróżniamy rattan:

  • naturalny – o którym wspomnieliśmy na początku artykułu. Pozyskuje się go z palm i powszechnie wykorzystuje w plecionkarstwie. Służy głównie do wyplatania mebli oraz dekoracji;
  • syntetyczny – inaczej nazywany technorattanem. Jest wykonywany ze sztucznych tworzyw, najczęściej polietylenu lub poliuretanu z różnymi dodatkami. Wygląda jak ten naturalny, ale różni się kilkoma właściwościami, ale o tym później.

Wiele możliwości

Zarówno rattan naturalny, jak i sztuczny, charakteryzuje wyjątkowa uniwersalność i wysoka estetyka. Cechy te stwarzają szerokie możliwości w wykorzystaniu surowca.

Najczęściej wykonuje się z niego meble, zarówno ogrodowe, jak i do wnętrz. Z rotangu powstaje wyposażenie różnego typu, w tym:

  • kanapy,
  • fotele,
  • krzesła,
  • stoliki
  • czy leżaki.

Ale na tym nie koniec!

Duży wybór kolorów materiału oraz rodzajów splotu witek sprawia, że wystarczy odrobina wyobraźni, by stworzyć z rotangu oryginalne dekoracje do wnętrz, np. ramy luster, klosze do lamp wiszących i stojących, podkładki pod talerze, ozdoby naścienne czy dekoracje florystyczne.

Zalety materiału

Jedną z najważniejszych zalet naturalnego rattanu jest duża plastyczność. Witki palmowe, poddane odpowiedniej obróbce, są miękkie i elastyczne. To pozwala na wykonywanie z nich przedmiotów o finezyjnych kształtach, szczególnie okrągłych. Ponadto materiał ten jest bardzo lekki, co przekłada się na funkcjonalność wyposażenia, które dzięki temu łatwo przenieść lub przesunąć.

Z kolei rattan syntetyczny cechuje duża wytrzymałość. Rotang z tworzywa nie blaknie po wystawieniu na słońce, nie niszczy się pod wpływem wilgoci i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu doskonale nadaje się na meble ogrodowe, tarasowe i balkonowe.

Jak wykorzystać go we wnętrzu?

W zależności od upodobań można postawić na rotang w kilku odsłonach. Warto oddać mu pierwsze skrzypce i wybrać do domu pełne wyposażenie, np. krzesła, stolik kawowy oraz kanapę. Takie rozwiązanie doskonale pasuje do stylu tropikalnego lub boho.

Rotang ciekawie prezentuje się także pod postacią dodatków, delikatnie uzupełniających wystrój wnętrza. Ozdoby z egzotycznej wikliny można umieścić w dowolnym pomieszczeniu i w ten sposób stworzyć motyw przewodni w całym mieszkaniu. Polecamy np. kosz rotangowy do łazienki albo pudełeczko na biżuterię do sypialni!

Co zrobić, by służył wiele lat? - kilka słów o tym, jak dbać o rattan

Rotang, zarówno naturalny jak i syntetyczny, nie sprawia problemów w konserwacji. Meble oraz ozdoby wykonane z tego surowca można czyścić na kilka sposobów.

Mycie – w miejscach splotów witek może zbierać się kurz lub piasek, zwłaszcza jeśli wyposażenie długo stoi na zewnątrz. Wtedy warto sięgnąć po suchą szczotkę i przy pomocy cienkiego włosia usunąć zanieczyszczenia. Następnie można przetrzeć meble wilgotną, delikatną ściereczką, a później odstawić do wysuszenia.

Jeśli problemem są plamy, a nie zakurzenie, polecamy wywabić je specjalnymi środkami do pielęgnacji lub mieszanką wody, soku z cytryny i wody utlenionej. Na końcu dobrze jest spłukać powierzchnię bądź ją przetrzeć, aby materiał się nie odbarwił.

Odkurzanie - zarówno meble, jak i ozdoby z rattanu można wyczyścić odkurzaczem, który wciągnie piasek i kurz z wszelkich zakamarków. Sprawdzi się do tego najwęższa końcówka urządzenia.

Aby utrzymać wyroby z rotangu w dobrej kondycji ważna jest systematyczność. Dobrze jest czyścić je mniej więcej raz na dwa tygodnie. Dotyczy to szczególnie mebli, które stoją w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.

Warto też zainwestować w konserwację wyrobów rotangowych, np. specjalnymi impregnatami, olejami lub woskami.

Polecane dla Ciebie
Duży bukiet SHOLA ZINIA SKIN
Duży bukiet SHOLA ZINIA SKIN

34,00 zł

szt.
Bukiet ALICANTE
Bukiet ALICANTE

69,00 zł

Bukiet ZATRWIAN biały
Bukiet ZATRWIAN biały

29,00 zł

Kwiat SHOLA BELLY
Kwiat SHOLA BELLY

4,00 zł

Suszona LILIA różowa
Suszona LILIA różowa

6,00 zł

szt.
Suszony RUSKUS BORGONA
Suszony RUSKUS BORGONA

18,00 zł

szt.
Suszona BRUNIA GRISO
Suszona BRUNIA GRISO

8,00 zł

szt.
Bukiet SETARIA pomarańczowa
Bukiet SETARIA pomarańczowa

19,00 zł

szt.
Suszona TRAWA GRASS bielona
Suszona TRAWA GRASS bielona

16,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl